Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości społeczność szkolna PSP im. Jana Pawła II w Ludwikowie podjęła szereg działań, które upamiętniły tę piękną rocznicę. Dane nam było obchodzić święto, które zdarza się raz na sto lat!
18 listopada 1918r. nasza Ojczyzna, po 123 latach zaborów, stała się suwerennym i niepodległym państwem. Walki o granice II Rzeczypospolitej toczyły się aż do roku 1922. Odrodzone państwo zmagało się z wieloma problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W latach 1919 – 1921 trwała wojna polsko – bolszewicka zakończona traktatem ryskim, który wytyczył polsko – sowiecką granicę. Dopiero III powstanie na Śląsku przyniosło możliwy do zaakceptowania przez Polskę podział Górnego Śląska. Lata 1919 – 1920 to również  konflikt z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński, którego przynależność miała zostać rozstrzygnięta przez rządy obydwu krajów. Na Warmii, Mazurach i Powiślu ludność zadecydowała o przyłączeniu tych ziem do Prus Wschodnich. Gdańsk stał się Wolnym Miastem pod kontrolą Ligi Narodów. Pomimo to II Rzeczpospolita rozpoczęła swój niepodległy byt.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy 9 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaniem 4 zwrotek hymnu państwowego w ramach akcji „Świętujemy Niepodległą” ogłoszonej przez Minister Edukacji Annę Zalewską. 11 listopada uczniowie klasy VII wzięli udział w Gminnych Obchodach 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 13 listopada odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pana P. Zegarka. Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwał pan D. Makarewicz. W akademii wzięły również udział uczennice klasy V i dzieci z OP „Wesołe Żuczki”. Uczniowie klasy I z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości otrzymali upominki w  formie wyprawki szkolnej w ramach programu Lider Polskiej Dystrybucji. Fundatorem upominków są Składy Fabryczne Nawozów Sztucznych DUET z Kaszowa.

D. Mokosa

Opublikowano: 13 listopada 2018 20:25